środa, 23 listopada 2022

Afirmacja jako skuteczne narzędzie wspierania

Każdy z nas może przygotować własny zestaw afirmacji wspierających dostosowanych do swoich indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Zapraszam do poszukania inspiracji wśród gotowych afirmacji, które stworzyłam z dobrą intencją, aby jak najlepiej służyły każdemu, kto chce z nimi pracować nad własnym rozwojem. 

Jestem przekonana, że afirmacje pomagają skutecznie wspierać własne potrzeby, motywować się do działania oraz kształtować poczucie własnej sprawczości. To dobry sposób na zmianę dotychczasowych schematów myślowych, które do tej pory szkodziły poprzez krytykę, negatywną ocenę, niezadowolenie, brak satysfakcji, niskie poczucie własnej wartości.

Co stoi na przeszkodzie, aby odwrócić czarny scenariusz i zastąpić go białym scenariuszem? Dlaczego zatem nie wykorzystać własnego dotychczasowego doświadczenia w pisaniu czarnych scenariuszy, aby odmienić ich kolor?  Szkoda dłużej marnować czas i uwagę na destruktywne myślenie o tym, co nam nie udaje się, czego nie potrafimy zrobić, jacy źli jesteśmy. To odpowiedni moment na to, aby w swoim życiu stworzyć przestrzeń na konstruktywne doświadczenia. 

Wierzę, że bardzo dużo zaczyna się od nas samych. Trudno czerpać satysfakcję z tego, kim jesteśmy, co robimy, w jaki sposób żyjemy, jeśli wypełnia nas negatywna energia. Dlaczego oczekujemy dobrych doświadczeń i dobrego samopoczucia skoro nasze myśli są negatywne? Zmieniając swoje słowa na lepsze wiele nie ryzykujemy, możemy tylko zyskać. Jak to osiągnąć? 

To dużo prostsze, niż wydaje się. Wystarczy, że rozpoczniemy od zmiany swoich negatywnych nawyków myślowych i zastąpimy je pozytywnymi stwierdzeniami. Pejoratywny obraz siebie, ujemna ocena własnej osoby, złe słowa kierowane pod swoim adresem w znacznej mierze ograniczają i blokują rozwój na miarę naszych potrzeb i możliwości. 

Słowa mają sprawczą moc. Dzięki nim uczymy się, zdobywamy wiedzę, nabywamy umiejętności, odczuwamy i doświadczamy nowych rzeczy, poznajemy świat oraz innych ludzi. Odważmy się na pozytywne zdanie o swojej osobie. Pozwólmy sobie na empatyczne słowa, które dają najlepsze wsparcie. 

Dbajmy o własny dobrostan.

Przeczytaj dalej:

AFIRMACJA WSPIERAJĄCA 160 kart afirmacyjnych do rozwoju, motywacji i uczenia sięProgram mediacji rówieśniczych wspierających uczniów i uczennice

Pakiet do wspierania uczniów doświadczających problemów, trudnych sytuacji, konfliktów

Zestaw 160 kart afirmacyjnych do rozwoju, motywacji i uczenia się

Pakiet edukacyjny do pracy z uczniami z doświadczeniem migracyjnym